Gannuşi: Aksa Tufanı Nuh tufanı gibi olacak…

23.11.2023

hertaraf.com’da “Gannuşi: Aksa Tufanı Nuh tufanı gibi olacak…” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıyı aşağıya alıntılıyoruz. 

Gannuşi:Aksa Tufanı Nuh tufanı gibi olacak

Raşid El- Gannuşi:Aksa Tufanı İslam’ın tecdidi, insanlığın yenilenmesi ve yeni bir dünyanın; özgürlük adalet, kardeşlik ve eşitlik dünyasının müjdesidir.

Tunus’ta siyasi tutuklu olarak Nisan ayından beri hapishanede tutulan Nahda Hareketi lideri Raşid El-Gannuşi, Aksa Tufanı’na destek mektubu kaleme aldı Gannuşi’nin bugün kaleme aldığı mektup:

Filistin Mescid-i Haram’la birlikte İslam ümmetinin esas davasıdır. Nitekim bu ikisi İslam egemenliğinin merkezi, ümmetin izzetinin ve hakimiyetinin ölçüsü ve sembolüdür.

İşte bu ışık, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa ümmetin atan kalbidir. Ümmetin kalbine dışardan yerleştirilmiş herhangi bir varlık ise tehlikenin geldiği konusunda bizi uyaran bir ikazdır ve bu varoluşsal tehdide karşı koymak için bizi seferber olmaya çağırmaktadır.

Filistin’i özgürleştirmek ümmetin üzerinde bir yük değil, bilakis ümmetin konumunu yüceltecek bir eylemdir. Bu dava kendisini taşıyanlara, aldığından çok daha fazlasını verecektir.

Kudüs’ün ilk fatihleri Halid bin Velid, Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Ömer bin Hattab’tan başlayarak Selahaddin Eyyubi’ye kadar bütün komutanlar bu sancağı göğe yükselterek yücelmiştir.

Göğe yükselen sancaklar Filistin’i özgürleştirme şiarının yüceltilmesinde sözlerini tutmuştur. Cemal Abdunnasır, Yaser Arafat, Hamas ve Fetih gibi birçok lider ve hareket bu merkezi davanın ışığında imtihan olmuştur.

Bundan dolayı Filistin’i özgürleştirme davası ortak buluşma noktası olmalıdır.

Filistin Kitap’tan bir ayet, Kur’an’dan bir suredir. Kim bu davayı omuzlanırsa Kitab’ı taşımış, kim bu davadan yüz çevirirse Kitap’tan yüz çevirmiş olur.

Kudüs tufanı bugün Gazze halkının ümmete hediyesidir. Aksa Tufanı yenilenmenin, harekete ve seferberliğe geçmenin, uyanışın ve kahramanlık şiarının gücüdür.

Filistin’i özgürleştirme davası gençlerimizi yükseltmekte, onlara siyasal bir bilinç kazandırmakta ve küçük şeylere önem vermekten kurtararak onları ümmetin ve insanlığın en geniş meseleleriyle buluşturmaktadır.

Aksa Tufanı Nuh tufanı gibi olacak: Tüm dünyayı sular altında bırakacak, insani olması ve fasid olan herşeyden kurtulması için dünyayı yeniden inşa edecek. Aksa Tufanı İslam’ın tecdidi; insanlığın yenilenmesi ve yeni bir dünyanın, özgürlük adalet, kardeşlik ve eşitlik dünyasının müjdesidir!”

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Farklı Bakış’ın bakış açısını yansıtmayabilir. 

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.