Hakan Albayrak: Altan Tan’ın mahkûmiyetine dair

20.06.2022

Hakan Albayrak, karar.com’da “Altan Tan’ın mahkûmiyetine dair” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıyı aşağıya alıntılıyoruz. 

Eski HDP’li Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın “terör örgütü (PKK) propagandası” suçundan aldığı bir yıl üç ay hapis cezası istinafta onandı.

CNN Türk’te katıldığı bir programdaki şu sözleriymiş PKK propagandası:

“PKK da 40 yıldır bu siyasetin içinde önemli bir faktördür. 50-60 bin insan hayatını kaybetmiş, bir sürü tahribat olmuş ama siz meseleyi sadece şiddet, terör ve silah üzerine yoğunlaştırırsanız demokratik mücadele, halkı kazanma ve demokratik kanalları açma, bunların tamamı kapanıyor…”

Çözüm Süreci’nin temelinde bu görüş yatmıyor muydu?

O yıllarda adeta devletin resmi görüşü değil miydi bu?

Oslo’daki müzakereler, İmralı’daki görüşmeler, HDP üzerinden yürütülen diyalog, bu görüşten kaynaklanmıyor muydu?

Bu bir yana…

Cezayı veren mahkemeye göre “şüphelinin katıldığı programda yaptığı konuşmalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde bütün eylem ve delillerin terör örgütü propagandası suçunu oluşturduğu anlaşılmaktadır” ama o programda yukarıdaki cümlelerin önünde ve arkasında Kürt meselesinin çözüm yolunun sadece ve sadece meşru siyasetten geçtiğini, bu yolda “şiddete, silaha, teröre” yer olmadığını ısrarla vurgulamıştı Altan Tan.

Öteden beri yaptığı gibi.

HDP’deyken de yaptığı gibi.

Yani “şüphelinin katıldığı programda yaptığı konuşmalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde bütün eylem ve delillerin terör örgütü propagandası suçunu oluşturduğu” değil, o suçun yanından bile geçmediği, bilakis anti-terör propagandası yaptığı anlaşılmaktadır.

***

Geçen sene Eylül ayında Medyascope’ta -Selahattin Demirtaş’la ilgili bir soru üzerine şunları söyleyen adamdan bahsediyoruz:

“Kürt demokratik siyasal yaşantısında yer alacak veya bu işte önderlik yapmaya talip arkadaşların, Selahattin Bey de dahil, ben de dahil, bir başkası da dahil, önce kendi zihninde, zihin dünyasında, iç dünyasında belli mevzuları halletmesi lazım, belli soruların cevaplarını netleştirmesi lazım ve o netleştirdiği cevaplar üzerinde de ısrarcı ve kararlı bir şekilde siyasal bir duruş sergilemesi lazım. Nedir bunlar? Yıllardır ben her fırsatta söylüyorum: Kürt siyasal mücadelesinde şiddetin, silahların, savaşın dönemi biteli yıllar oldu… Mutlaka bugün artık demokratik mücadele ile silahların birbirinden ayrılması lazım; demokratik mücadele yapacak bir arkadaşın, veya bu liderliğe soyunan bir kişinin, açık seçik ve net bir şekilde PKK’ye şunu söylemesi lazım: ‘Silahların Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilinde mutlaka susması lazım, Türkiye Cumhuriyeti hudutları dışından da Türkiye’ye silahlı tehdidin olmaması lazım…’ (PKK) Türkiye’ye karşı bu duruşunu net bir şekilde sonlandırması lazım. Selahattin Bey’in de çok açık ve net şekilde bunu ifade etmesi lazım. Böyle düşünmüyor veya farklı düşünüyor demiyorum; ama ‘Ben zaten böyle düşünüyorum ama işte ancak bu kadar ifade edebiliyorum’ yetmiyor. Ben bunu milletvekilliği dönemimde de, ondan önce de sonra da bugün de en açık ve net olarak söyleyenlerden birisiyim.”

“Silahla demokratik mücadelenin bir arada gitmesi mümkün değil, mümkün değil, mümkün değil!… O noktada ısrarcı olarak durmak lazım. Diyelim ki biz durduk ama silahı elinde bulunduranlar dinlemedi; hatta benim gibi ısrarlı bir şekilde bu konuyu dile getirenleri susturmak istese, ‘Susun, bu sizin işiniz değil, niye konuşuyorsunuz, niye böyle düşünüyorsunuz’ dese veya farklı farklı şekillerde itham etse (PKK), buna rağmen de o zaman şunu söylemek lazım: Bizim bu siyasal çizgiyle herhangi bir şekilde örtüşmemiz mümkün değil; bunu böyle düşünenler ayrı siyaset yapsın, bizim gibi silahın dışında sadece demokratik yolları seçenler de ayrı siyaset yapsın. Selahattin Bey’in bunu bu kadar açık ve net bir şekilde söylemesi lazım. Söyleyemiyorsa şu veya bu sebepten dolayı, ki bu sebeplerin çoğunu bizler biliyoruz, sizler de biliyorsunuz, o zaman işte bu liderlik eksik kalır. Bu liderlik yerini bulmaz. Keşke Selahattin Bey bu olaylar ilk başladığı vakitte bu tavırları koyabilseydi. Benim kendisiyle bu konularda defalarca görüşmelerim oldu. Yani daha net, daha açık, daha kararlı ve daha cesur bir şekilde durmamız gerekir dedim. Israrla. Hatta bir beyanatımda dedim ki: ‘Eğer silahlar konuşmaya devam edecekse bizim gibi siyasetçilerin, politikacıların yapabilecekleri hiçbir şey yok; bizim evimize gitmemiz lazım…’ Bir: Selahattin Bey’in bu çizgiyi net bir şekilde ortaya koyması lazım. İki: Ondan sonra, bu şekilde düşünen tüm insanlarla siyasetini, çizgisini birleştirmesi lazım. Bu Türk, Kürt, laik, dindar, liberal, muhafazakâr, sosyal demokrat, kim olursa olsun. Bunlar yapılmadığı müddetçe maalesef bu talebin, bu duruşun bir karşılığı olmuyor.”

“Türkiye siyasetinin, demokratik Kürt siyasetinde öncülük edecek, ısrarlı olacak, şiddete tavır koyacak, PKK’ye bu noktada çok net ifadelerle cevap verecek ve bu çizgisinde ısrar ederek kamuoyunda güven oluşturacak siyasi Kürt önderlere de, Türk önderlere de, laik önderlere de, muhafazakâr önderlere de ihtiyacı var.”

***

Kürt siyasetini silahların gölgesinden kurtarmayı, silahta ısrar edenlerle ve bunu tasvip edenlerle yolları kesin olarak ayırmayı savunan (ve bu nedenle PKK tarafından ‘tu kaka’ edilen) Tan’ın PKK propagandasından mahkûm edilmesi büyük garabet.

İnşaallah Yargıtay da meseleye böyle bakar.

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Farklı Bakış’ın bakış açısını yansıtmayabilir.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.