New York Times editörü istifa etti: Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok

20.11.2023

www.diken.com.tr “New York Times editörü istifa etti: Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok” başlıklı yazıyı aşağıya alıntılıyoruz. 

Pulitzer ödüllü şair Anne Boyer, İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin haberlerini eleştirerek New York Times’tan istifa etti.

Fotoğraf: Anne Boyer

New York’ta dün gece düzenlenen dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Ulusal Kitap Ödülleri’nde (National Book Award) finale kalan 25 yazardan 20’si sahneye çıkıp İsrail’in Gazze bombardımanı eleştirerek ateşkes çağrısında bulundu.

Bu sabah da Boyer’in istifa haberi geldi. Boyer, pazar günleri yayınlanan New York Times Magazine’in şiir editörlüğünü yürütüyordu.

İsrail’in ABD destekli savaşının kimseye yarar getirmeyeceğini söyleyen Boyer, ‘bizi mantıksız bir acıya alıştırmayı amaçlayanların ‘makul’ tonları arasında şiir üstüne yazamayacağını‘ belirtti.

Boyer’in New York Times’ın Gazze’deki savaşla ilgili haberlerinde kullandığı dili doğrudan hedef aldığı mektubu özetle şöyle:

“Bu savaş ne İsrail, ne ABD ne de Avrupa’nın ama özellikle de Yahudi halkının güvenliğiyle. Bu savaş sadece petrol ve silah üreticilerinin ölümcül karlarına hizmet etmekte. Dünya, geleceğimiz, yüreklerimiz bu savaş nedeniyle daralıyor ve katılaşıyor. Bu, onlarca yıldır işgale, zorla yerinden edilmeye, mahrumiyete, denetime, kuşatmaya, hapsedilmeye ve işkenceye direnen Filistin halkına karşı süren bir savaş.

Bazen sanatçılara sadece karşı çıkmak düşer. Ben de karşı çıkıyorum. Bizi mantıksız bir acıya alıştırmayı amaçlayan ‘makul’ tonlar arasında şiir üstüne yazmayacağım. Artık mide bulandırıcı edebi güzellemeler yok. Artık sözlerle arıtılan cehennem dünyası yok. Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok.

Bu istifa, haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk açırsa şu anın gerçek biçimi odur.”

New York Times’ta ‘Filistin’e destek’ istifası

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Farklı Bakış’ın bakış açısını yansıtmayabilir.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.