Temel Karamollaoğlu: Kılıçdaroğlu’nun yaptığını her babayiğit yapamaz

12.11.2021

Nergis Demirkaya, gazeteduvar.com’da Temel Karamollaoğlu ile “Kılıçdaroğlu’nun yaptığını her babayiğit yapamaz” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiyi aşağıya alıntılıyoruz. 

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu: Kazanmasında tereddüt olmayacak bir adaya ihtiyaç var. Sayın Kılıçdaroğlu’nun sergilediği performans her babayiğidin sergileyebileceği bir performans değil.

 

Karamollaoğlu: Kılıçdaroğlu'nun yaptığını her babayiğit yapamaz

 

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaklaşık 2.5 saati bulan görüşmesinde “denetlenemeyen bir başkanlık sistemi”ne dair endişelerine karşılık bulamayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Cumhur İtitfakı’na kapıyı kapattı, “Prensip itibariyle bu sistemi benimseyen bir tutumun içine giremeyiz” dedi. 2018 seçimlerinde içinde yer aldıkları Millet İttifakı için yeni bir süreç işletilmesi gerektiğine dikkat çeken Karamollaoğlu aday için, “Kazanmasında tereddüt olmayacak birine ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulundu.

Adı Cumhurbaşkanı adayları arasında geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Muhafazakar dünyayla helalleşme sözlerini, “Devrim mahiyetinde sözler” olarak değerlendiren Saadet Partisi lideri, geçiş sürecine dair yaklaşımını da anlattı.

Karamollaoğlu MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Mecliste denge ve denetleme göreviyle mesulüz. Biz muhalefetiz” sözlerini de “Muhalefet olmak biraz itibarı yükseltiyor herhalde, onun için de oy kazanmaya vesile olur düşüncesiyle söylüyordur Sayın Bahçeli” şeklinde değerlendirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra Gazete Duvar’ı kabul eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun açıklamalarının ikinci bölümünde sorularımıza yanıtları şöyle oldu:

KAZANMASINDA TEREDDÜT OLMAYACAK BİR ADAYA İHTİYAÇ VAR

Muhalefet cephesinin popüler sorusu, “Millet İttifakı’nın adayı kim olacak?” Siz aday olmayacağınızı ilan ettiniz? Bu soruyu size de yöneltelim.
Sayın Kılıçdaroğlu en sonunda bunu net olarak ifade etti. Seçim kararı alınmadan bu konuda fazla söz söylemek faydalı değil, ama şunu da belirtti; “İstanbul, Ankara belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı adayı olmasına rıza göstermiyorum. Siz orada seçimi kaybettiğiniz an belediyeleri iktidara teslim etmiş olursunuz” dedi. Mantıklı bir yaklaşım. Herkesin kafasında mutlaka birtakım isimler vardır. Ancak, kazanmasında tereddüt olmayacak bir adaya ihtiyaç var. Herkesin ittifak edeceği, tabanın da ittifak edeceği, seçimde kazanacak bir aday. Çünkü sistem değişmeyecek, bu sistemin değişmesi yapılacak olan seçimlerde bugünkü muhalefetin başarılı olması ile mümkün.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da isim açıklamıyor ama adayda bulunması gereken özelliklerle ilgili bir tanım yaptı. Siz de “Kazanabilecek bir aday” dediniz ama bir cumhurbaşkanı adayı sizce başka hangi özellikleri taşımalı?
Mühim olan birçok özellik sırlanabilir ama neticede kamuoyu yoklamalarıyla da teyit edilebilecek olan, kazanmasında tereddüt görülmeyen bir başkan adayına ihtiyaç var. Orada en ufacık tereddüt, kendi içine kapalı bir partizan düşünme olursa, bu iş yürümez. AK Parti, parti olarak yüzde 50’lere yakın oyu olan bir partiydi. Cumhurbaşkanının popülerliği yüzde 50 üzerindeydi. Orada bir tereddüde mahal yok. Ama muhalefete baktığınızda en yüksek görünen yüzde 25 ile CHP. Arkasından İYİ Parti… Onun için orada mutlaka daha kapsamlı düşünmeye ihtiyaç var.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN PERFORMANSI HER BABAYİĞİDİN SERGİLEYECEĞİ BİR PERFORMANS DEĞİL’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da adaylığı konuşuluyor, anketlerde ismi soruluyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili Alevi olması dolayısıyla soru işaretleri dile getiriliyor, kazanamayacağı ifade ediliyor. Sizce bu Türkiye’de bir sorun mu? Tartışılması gereken bir durum mu?
Bu her zaman Türkiye’de gündeme geldi. Bu konu önemsiz diyemeyiz. Ama bu konuda Sayın Kılıçdaroğlu’nun sergilediği performans her babayiğidin sergileyebileceği bir performans değil. Bunu baştan söylemek lazım. Özellikle de son ifadesi, çok önemli…

‘KILIÇDAROĞLU’NUN HELALLEŞME SÖZLERİ DEVRİM MAHİYETİNDE’

“Muhafazakar dünyayla helalleşmemiz lazım…” ifadesi…
Bunu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’nın ifade etmesi, devrim mahiyetinde bir düşünce. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar sergilediği performansta benim söylemlerime ihtiyacı yok, herkes biliyor ve görüyor. Kendisi de çok açık ve net bir şekilde, “biz eski CHP değiliz” diyor.

Dindar kesimle mesafe kapanıyor mu? Güven veriyor mu?
Ne kadar bütün kesimleri kapsar ona bir şey diyemem ama bu karşılık buluyor. Bu önemli bir düşünce, önemli bir gelişme bence. Bu itibarın bu şekilde sağlanmasında Sayın Kılıçdaroğlu çok önemli bir rol oynuyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu görüyor. Gördüğü için de hedefinde sadece Kılıçdaroğlu var.

Anketler iktidar partisinde oy düşüşünü gösteriyor ama başörtüsü başta olmak üzere kazanımları kaybetme korkusuna dair endişeler dile getiriliyor. Bu endişeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Endişe yoktur diyemeyiz. Bu endişenin özellikle artması için de bir gayret var. Bunu artırarak, kutuplaşmayı sağlamak, böylece kopan seçmene ‘Sakın ha! Bak hata yaparsanız eskiye döner. Bugünkünden daha kötü bir hale gelebilirsiniz’ kanaatini doğurmaya çalışıyorlar. Ben artık Türkiye’nin bu noktaya dönmeyeceğini düşünüyorum. Ama bütün buna rağmen yine de buraya dönülmeyeceğini teyit edecek bazı adımların atılması da faydalı olabilir diye düşünüyorum.

“Helalleşme” sözü gibi açıklamalar anlamında mı?
Burada Meral Hanım’ın açıklamaları, bizim açıklamalarımız, DEVA ve Gelecek Partisi’nin açıklamaları var. Eğer Millet İttifakı olur, tüm bunlar da olursa zaten çoğunlukta olacak manasına gelir. O zaman da tersine gelişme olmaz. Bu noktada vatandaşa adeta bir teminat vermek veya teminat olacak adımları atmak gerekir diye düşünüyorum.

İTTİFAK KOALİSYON DEĞİLDİR’

 İttifak kurarsanız, o protokolde yer alacak güvencelerden biri mi olur?
Protokol ile ilgili şunu söyleyeyim. Ben geçen seçimde olduğu gibi, bu seçimde de ittifakın bir koalisyon gibi düşünülmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ittifak, bu sistemi değiştirmeye yönelik adımları atacak bir ittifak olacak.

Benim bir iddiam var. Bu yeni ittifakın “Parlamenter Sisteme Dönüş İttifakı” olarak adlandırılacağını düşünüyorum…
Bunu söylemek mümkün. Tekraren söylüyorum, bu bir koalisyon değil. Koalisyonlar icra için iş başına gelirler. Bu seçime yönelik ittifak. Seçimden sonra herkes kendi yoluna gider, bunu önleyecek bir şey yok. Seçimde bu ittifakı yapanlar bir araya geldikleri için seçimden sonra onun icra tarafını gerçekleştirirler. Başarılı olurlarsa Parlamento’da çoğunluk olacaklar demektir.

Seçim kazanılırsa yürütme organı nasıl şekillenir?
Yürütme organının şekillenmesi diye bir şey yok. Yürütme organında Cumhurbaşkanı seçilecek kişi, tek yetkili o’dur. Anayasaya, kanunlara göre yetki onundur. Tamamen onun tavrına göre şekillenecek. Evet, önceden oturulur, ‘Bizim tasnif ettiğimiz cumhurbaşkanı seçildi. Genel başkanlar yardımcı olsun, bakanları aramızdan belirleyelim… O zaman bu koalisyona dönüyor. Bunları sıralamaya başladığımız zaman bu bir koalisyon oluyor.

‘CUMHURBAŞKANININ NİTELİĞİ BİR NUMARALI MESELEDİR’

Peki muhalefet seçimi kazanırsa o geçiş süreci nasıl olacak?
Geçiş süreciyle ilgili herkesin bir fikri olabilir. Ama burada esas olan, geçiş sürecinde Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak kişinin güvenilir olmasıdır. Tek aranan özellik o. Yani yapılan bu ittifaka muhalif bir tavır sergilemeyecek. Bu da karakterle ilgilidir.

Sadece karaktere güven yeter mi?
Tamam da siz imza atsanız ne yazar?

İlhan Kesici’nin bir sözü var, ‘O koltuk evliyayı çıldırtır’ diye…
Ben de onu diyorum. Siz oturdunuz, evliyalık makamını da size layık gördüler, ne olacak? İmza da atsa hiçbir hükmü yok. Cumhurbaşkanı’nın niteliği bir numaralı meseledir. Cumhurbaşkanı –Allah saklasın- ihtiraslı biri olursa, ‘Ben 4 sene yönetirim, gitmeden önce sizin istediğiniz değişiklikleri yaparım isterseniz’ dese, bu olmayacak bir şey değil. Onun için Cumhurbaşkanlığı makamına tensip edilecek, halk tarafından da seçilirse Cumhurbaşkanı, bu dediklerimizi kendi inisiyatifiyle yapabilecek noktada olacak. Diyecek ki, ‘Ben tek başıma karar vermek istemiyorum. Madem ki siz beni aday gösterdiniz, esas hedefiniz de bu değişikliği yapmak, oturalım; bu değişiklikleri nasıl yapacağımıza karar verelim’ diyecek. İmza altına alınsın dediğiniz hususları tamamen Cumhurbaşkanı kendisi diyecek. Siz protokol yazsanız da yazmasanız da bu yetkileri Cumhurbaşkanı’na zaten veriyorsunuz.  

‘CUMHURBAŞKANI GENÇ BİRİSİ OLMAMALI’

Akşener tam da böyle düşünmüyor sanki…  
Ben onu bilmem. Ne olursa olsun Cumhurbaşkanı’nı siz imzalarınızla kontrol altına alamazsınız. Bir tarafta Anayasa’nın ona tanıdığı imkânlar, güç var; bir yandan da protokol der ki, benim size itirazımız yok; Meclis’te birlikte çalışalım. Bütün bu çalışmaları yapalım ama acele etmeyin, bitti gitti! Tüm bunlara dikkat ederek bir adayın belirlenmesi gerek. 
Benim aday kanaatim şu: Tekrar aday olmayı düşünmeyecek birisi olmalı. Çünkü ihtiras doğurur ister istemez.

O zaman genç birisi olmamalı… 
Evet, çok genç birisi olmamalı. Doğru, çok genç birisini alıp da 30 yaşında Cumhurbaşkanı yaparsanız o zaman o iş, “Benim önümde daha zaman var, daha yapsam” diyebilir.  

Cumhurbaşkanı elektrik faturalarında TRT payının kaldırılacağını açıkladı. Asgari ücret, 3600 ek gösterge, EYT çalışmalarından bahsediliyor. Bu adımları seçimle ilişkilendiriyor musunuz?  
Seçimle ilişkilendiriyorum. Seçime giderken bendeki intiba; Sayın Cumhurbaşkanı hakiki enflasyonla, TÜİK’in açıkladığı rakamlar arasında bir ücret zammı vererek veya ürünlere zam vererek, “bakın biz destan yazıyoruz” diyebilir düşüncesindeyim. Seçim kanunu değişikliği Meclis’ten ne zaman çıkarsa ondan 1 yıl sonra seçimlere gidilebilir. Her zaman hazır olmak lazım. O zaman da seçime 6 ay kalıyor zaten. Bu değişikliği yapacaklar. MHP’nin buna ihtiyacı var.

BAHÇELİ’NİN ‘MUHALEFETİZ’ SÖZÜ: MUHALEFET İTİBARI YÜKSELTİYOR HERHALDE!

Bahçeli’nin “Mecliste denge ve denetleme göreviyle mesulüz. Biz muhalefetiz” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?  
Muhalefet olmak biraz itibarı yükseltiyor herhalde, onun için de oy kazanmaya vesile olur düşüncesiyle söylüyordur Sayın Bahçeli.  

Kongre süreciniz geldi. Bir takvim var mı?
Önümüzdeki bir yıl içinde normal şartlarda kongre yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki sene içinde bir kongre yaparız diye düşünüyorum. Seçime gidiyoruz diye ertelemek mümkün ama 3 yılı aşmak doğru değil. Pandemi sebebiyle il kongrelerimize ara vermiştik. Şu ana kadar 50 il kongresini yaptık, 30 il kongresi var. Bunları da 3-4 ay zarfında tamamlarız.

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Farklı Bakış’ın bakış açısını yansıtmayabilir.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.