Sami Selçuk: Anayasa

07.03.2021

Sami Selçuk, farklibakis.net’in “Anayasa hakkındaki sorularına cevap verdi.

Sorularınızın üçüne birden birkaç cümle ile yanıt vermek en iyisi.

İngiltere’de yazılı anayasa yok. Peki, neden orada hukuk devleti değil de daha güçlü olan hukukun üstünlüğü ilkesi yürürlükte?

Bunun yanıtı şudur: Çünkü yöneten ve yönetilen insanlarda özgürlük ve hukuk bilinci, bunların her bireye sağladığı hak, dolayısıyla iktidar bilinci var da ondan. Bu iktidarı hiç kimse bireyden alamaz. Özgürlük ve hak iktidarları bireyden alındığı anda o insan, bir hukuk kişisi olmaktan çıkar, araca dönüşür. İngiltere’de yönetenler ve yönetilenler de bu bilince ulaşmışlardır.

Bu bilincin oluşmadığı bir toplumda ne denli iyi anayasa yaparsanız yapın sonuç değişmeyecektir. Ülkemizde bugüne değin yapılan en iyi anayasa, 1961 Anayasa’sıdır. Evet, bir darbe sonucudur. Ama darbeciler bu anayasanın kotarılmasına karışmamışlardır. Ancak yapılan oylama, hukuk açısından sakattır.

Bugün ülkemizde batı anlamında demokrasi yok. Kendimizi kandırmayalım. Bu konuda umutlar da gittikçe zayıflamakta. Çünkü demokrasi, bu dünya içindir. Laik temellidir. Öbür dünya için değil. Bir ülkede halkın büyük çoğunluğu, “öbür dünya demokrasisi” beklentisi içindeyse ve orada laik anlayış egemen değilse -ki Türkiye’de devlet, hiçbir dönemde laik olmamıştır- o ülkede demokrasiyi yaşatamazsınız.

İşin özü bundan ibarettir.

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Farklı Bakış’ın bakış açısını yansıtmayabilir.

​​

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.