Şakir Diclehan Yazdı: Savaş ve Barış

12.09.2023

Amerika Birleşik Devletleri’nde BEYAZ ve ZENCİ kavgasında, savaşın mutlu bir sonla bitmesine büyük katkısı olan MARTHİN LUTHER KİNG’in Ülkemizdeki kavgaya ışık tutabilecek bir sözünü aktarmakla yarar görmekte ve önemli bir hatırlatmada bulunmak istemekteyiz.

“HÜRRİYETE olan susuzluğumuzu, kin ve nefret bardağından içerek dindirmeyeceğiz. ŞİDDETİ ret eden mücadelemizde ADALET, bir nehir gibi akıncaya, EŞİTLİK bir çağlayan oluncaya kadar devam edecektir.”

Ülkemizde kin, öfke ve kavgacı bir üslubun ve derin devlet diye adlandırdığımız bir gücün dilini kullanmayı terk etmenin zamanı gelmiş hatta geçmiştir artık.

Kaynakları, Batılıların silahları uğruna tüketmenin ne ülkeye yararı, ne Ortadoğu gerçeğine uygunluğu ve ne de insanımıza bir katkısı vardır. Gelecekte de bir fayda sağlamayacağı çok açık olarak görülmektedir…

İslam ülkelerinin coğrafyası, bugün kan ve barut kokusuyla çalkalanmakta ve nefes alıp vermektedir. Bir amaç, hem de yüce bir amaç taşıyan kişiler ve toplumlar, zahmeti göze alır ve tahammül üstü fedakârlığa razı olurlarsa, sonuç alınabilir.

İslam ülkeleri, gelecek zamanı düşünüp vaktinde tedbir almadıklarından, bütün bunlar başına geldi. Yabancılar, onlardan ses çıkmadığını görünce de karga gibi kendileri ötmeye başladılar.

Yeter artık silahlara ve öldürmeye VEDA…

Birliğin değerini bilmeyen ve bu yüzden de çekmediği ıstırap ve uğramadı felaket kalmayanların başında, ne yazık ki Müslümanlar gelmektedir.

Parçalanmış, bölünmüş, birbirinden habersiz hale gelmiş, geçmişiyle ilgisini kesmiş, kendi mukaddesatı ve mukadderatı yine en çok kendi ülkesinde çiğnendiği halde onur ve haysiyet duygusu nasırlaşmış, ölgünleşmiş ve bitmiş insanların ülkesi haline gelmiş İslam ülkeleri…

 

İslam ülkelerinde kilitlenmiş ruhun üstünde sam yeli etmekte ve diken diken olmuş saçların arasında ölüm kuşları yuvalanmakta ve sevinç olduklarını atmadır.

Artık savaşlar son bulmalıdır.      Konuyla ilgili olarak düşünür-şair Sezai Karakoç’un çok güzel bir şiiri vardır:

“Sen bir gece gelsen Güneş doğmasa Gitmeden yine gelsen Bu yeni geleni

Bu bize bakanı Sana bir anlatsam”

Diyerek devam eden şiirin sonlarında asıl vermek istediği mesajı ve anlatmak istediği duyguları kelime kalıplarına döküyor:

“Olup biteni ve onları Sabaha kadar konuşsak

O ürkek ürkek bakanı sana bir anlatsam”

Karakoç, barış için son noktayı koyuyor ve diyor ki:

“Yağmurda şeytan ve şapkası Silahın ölümünü kutluyorum Tren kaçırmış gibiyim

Sana veda”

Kültür yıkıntıları ve medeniyet çöküntüleri içinde kan ve terler içinden geçiyor İslam ülkeleri…

Kandan ve ıstıraptan yoğrulmuş, açlıktan, sefaletten ve inkârdan kurulmuş, yalandan, hileden ve içinin tam tersi görünüşlerden çatılmış eleğimsağmalar ve samanyolları ve taklar altından geçip gidiyor gelecek zamanlara doğru… Yakıcı bir kaderden nasibini alıyor Ortadoğu ülkeleri…

Onun için “SİLAHLARA VEDA” diyoruz düz yazıyla ve şiir diliyle…

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Farklı Bakış’ın bakış açısını yansıtmayabilir.

Şakir Diclehan’ın Tüm Yazıları

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.